Як вберегтися від пневмонії
12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією. Пневмонія є однією з найбільшпіддатливих до профілактики хвороб. Однак за данимиВсесвітньоїорганізаціїохорониздоров’я, кожні 20 секунд відцієїінфекціїпомирає одна дитина у світі. Тому в день боротьби з пневмонієюнагадуємо про серйозністьцьогозахворювання та пропонуємопрості кроки, якіможезробитикоженіз нас, щоб не допуститирозвитокпневмонії у своєїдитиничи у себе.
Що таке пневмонія
Пневмонія – цегостреінфекційнезапаленнялегень, якелокалізується перш за все у повітрянихміхурцях, щомаютьназвуальвеоли. У здоровоїлюдиниальвеолинаповненіповітрям і нормально функціонуютьпід час дихання. А у хворого на пневмонію у альвеолах накопичуютьсяслиз та рідина, яківикликаютьбіль при диханні та обмежуютьнадходженнякисню. Збудникамипневмоніїнайчастішебуваютьбактеріїабовіруси, що, як правило, передаються при безпосередньомуконтакті з інфікованими людьми.
Причини пневмонії
Найчастішезбудникамиінфекційноїпневмонії є бактерії, віруси, грибки та деякінайпростішімікроорганізми.
Так, причиною розвиткубактеріальноїпневмонії у дітейнайчастішестаютьпневмококи (Streptococcus Pneumoniaе) та гемофільна паличка типу Б (Haemophilus Influenzae Type B (Hib). А найпоширенішою причиною вірусноїпневмонії є респіраторно-синцитіальна віруснаінфекція (гостравірусна хвороба з групи ГРВІ).
Існуютьрізні шляхи розповсюдженнязбудниківпневмонії. Віруси і бактерії, якізазвичайлокалізуються у носіабогорлідитини, можутьпотрапити у легені при вдиханні. Крім того, цізбудникипоширюютьсяповітряно-крапельним шляхом при кашліабочханні.
Симптоми пневмонії
Більшістьсимптоміввірусної та бактеріальної форм пневмоніїсхожі в цілому. Найчастішепроявляютьсятакісимптомипневмонії:
- кашель,
- утрудненедихання,
- висока температура тіла (39°),
- прискоренедихання,
-втягненнягрудноїклітки, коли при вдиханніповітрязападаєнижнячастинагрудноїклітки (уздоровоїлюдинигруднакліткирозширюється при вдиханні),
- свистячі хрипи під час дихання (частіше при віруснихінфекціях).
Профілактикапневмонії
ПлановавакцинаціяпротиHib-інфекції (гемофільної палички типу Б), пневмококовоїінфекції, кору та кашлюкувизнанонайбільшефективним методом профілактикипневмонії.
Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас з’явились симптоми, зверніться до лікаря. Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.