Гладковицька громада

Житомирська область, Коростенський район

Що ж таке вірус – живе чи неживе?

Дата: 02.10.2024 14:50
Кількість переглядів: 141

 

 

3 жовтня- Міжнародний день визнаннявірусів.Хочазасновникицього«свята» і не визначили, щосаме вони мали на увазі – визнаннявірусівлюдини,тварин, рослинчинавітькомп’ютернихвірусів. Упродовжостанньогостоліттявченінеодноразовозмінювали свою уяву  про природу вірусів, мікроскопічнихчинниківбагатьохзахворюваньлюдини, тварин і рослин. Спочаткувірусивважалисьякимисьотруйнимиречовинами, згодом - однієюіз форм життя, щепізніше –специфічнимибіохімічнимисполуками. Сьогодні ж припускають, що вони існуютьміж живим і неживимсвітами та є основнимиучасникамиеволюції, у тому числі й людини. Наприкінці XIX століттябуловстановлено, щодеякіхворобивикликаютьчастки, схожі на бактерії, але набагатодрібніші. Оскільки вони малибіологічну природу й передавалисявідоднієїсвоєїжертви до іншої, викликаючиоднаковісимптоми, віруси стали розглядати як дрібніживіорганізми, щонесутьгенетичнуінформацію.

Що ж таке вірус? Грип, атипова пневмонія, Ебола, ВІЛ, гепатити, коронавіруси – напевне ці назви нам усім добре знайомі. Все це віруси, які по суті є лише невеликими шматочками генетичного матеріалу (ДНК або РНК), що мають білкову оболонку. Проте ми дотепердостеменно не знаємо – чи є вірусиживимиорганізмамичині. Чисельнідослідженняостанніхроківсуттєвозмінили думку науковогосвіту з цьогопитання.

Упродовж тривалого часу вчені вважали, що віруси неживі, що вони  усього лиш «вирвані» з живих клітин частини ДНК або РНК. І дійсно, згідноізсучаснимипоглядамивіруси не підпадаютьпідвизначення живого. Для визнання живого існуєбагато «живих» і важливихпроцесів, наприкладздатність до метаболізму, до самовідтворення, руху, реакцій на подразники та багатоіншого, чоговіруси не мають. Проте, усівірусиздійснюють один життєвийпроцес – розмноження(самовідтворення), хоча й для цьогоїм все одно необхіднозахопити живу клітину та скористатисяїїгенетичними й біохімічнимиінструментами.

Але за останні десять років стали відомимидокази, щовказують на необхідністьвідноситивіруси й до живого світу. Одним із таких стало відкриттямімівірусів – велетенськихвірусів з величезнимвмістомгенетичногоматеріалу, навітьодночасно ДНК та РНК, якийможеперевищуватианалогічнийвмістгенетичногоматеріалу у деякихбактерій. Назвацихвірусівзумовленаздатністю до мімікрії (схожості) з бактеріями, якимиїхдоситьдовго такими й вважализавдякинаявностіспецифічнихбілкових ниток (схожих на джгутики) та здатностіфарбуватися за методом Грама (як і більшістьбактерій).

Окрім того, вони містятьспецифічнібілковімолекули, щоможуть нам розповісти та пояснимиокремімоментиеволюціїорганічногосвіту. Так, дослідникипроаналізувалибілковіланцюги 5080 організмів, з них 3460 вірусів і 1620 клітиннихорганізмів та з’ясували, що 442 білковіланцюгибулизагальними для вірусів і клітин, і лише 66 – унікальні для вірусів. Це дозволило припустити, що колись вірусималиспільніізживимиклітинамифункції (відповідно, у минуломубули «живими»), а згодомеволюціонували та суттєвоспростилися («редуктивнаеволюція»). У якийсь момент геном таких прадавніх «вірусних» клітинредукувався і вони перетворилися у тівіруси, яких ми знаємосьогодні.

    В сучасному розумінні віруси - це класичні паразити, оскільки для їх подальшого існування та відтворення необхідна чужа клітина. Тобто, поза клітиною ми можемохарактеризувативірус як неживе, він сам не здатнийнірухатися, ніхарчуватися, нірозмножуватися….

Але коли віруспроникає в чужуклітину (клітинухазяїна) картина кардинально змінюється. Вінскидаєбілковуоболонку й підлаштовуєпід себе весь клітиннийапарат, змушуючийогосинтезувативласнівірусні ДНК або РНК та віруснібілкивідповідно до власного геному. Далівідбуваєтьсязбиранняновихвірусівізцихкомпонентів і з’являється нова вірусначастка, готова інфікуватиіншіклітини. Цевідбуваєтьсямайженескінченно, доки є власне сам вірус і відповідніклітини (людини, тваринчирослинабо ж бактерій у випадкуізбактеріофагами). Така схема «життя» вірусівзмусилабагатьохвчених по-новому глянути на віруси. Їх стали розглядати як об’єкти, щоперебувають на межіміж живим і неживимсвітом. Окрім того, існують ряд поглядів на значеннявірусів не лише в еволюціїорганічногосвіту, а й безпосередньолюдини, і навітьїїздатностімислити…

Отже, в сучасномусвітівірусислідрозглядати такими собі «франкенштейнами» – породженнямиорганічногосвіту, якібалансують на межі живого і неживого. І хоча вони наносятьбагатошкоди, без них важкоуявитисучаснийсвіт, зокрема – світ людей.

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь