Кашлюк — це надзвичайно заразне інфекційне захворювання, яке вражає дихальні шляхи та легені.
Характеризуєтьсятривалиминападамивиснажливого кашлю, якіможутьтривати 2–3 місяці і більше. Це особливо небезпечно для немовлят і маленьких дітей, аджекашлюкможепризвести до важкихускладненьабонавіть до смерті.
Хвороба легко передаєтьсяповітряно-крапельним шляхом під час кашлю абочхання.
У першійполовині 2024 року в Українізареєстровано 4863 випадкикашлюку — це у 30 разівбільше, ніж за аналогічнийперіодминулого року (161 випадок). Захворюваністьпродовжуєшвидкозростати: тільки в червнізафіксовано 1058 випадківкашлюку, тоді як за перші три місяці року було 1006 випадків. 95,9% усіхзахворілих — діти. Основна причина збільшеннязахворюваності — велика кількістьдітей, які не булищеплені.
Єдинимефективнимзахистомвідкашлюку є вакцинація. Проте, за перші шість місяців 2024 року рівень вакцинації серед дітей до року, які отримали всі три щеплення, становить лише 46,6% — цього недостатньо для надійного захисту.
Симптомикашлюку
Через 3–14 днівпісляінфікуванняз’являютьсясимптоми, схожінаознаки ГРВІ: нежить, сльозоточивість, біль у горлі, сухийкашель і невеликепідвищеннятемператури. У цейперіодхворий є дужезаразним.
Орієнтовночерезтижденькашельстаєінтенсивнішим, з’являютьсянападиспазматичногокашлю з характернимсвистом, якіможутьсупроводжуватисяблюванням, почервоніннямабосинюшністюшкіритавідходженнямв'язкогослизу.Напруженняпід час кашлю можеспричинитинезначнікрововиливипідшкіроюабо в очах. У маленьких дітейможетимчасовопосинітишкіра через труднощі з диханням.
У немовлят кашель може бути не таким вираженим, але можливікороткочаснізупинкидихання (апное), щосупроводжуєтьсяпосиніннямобличчя.
Новонароджені до 2-х місяців (до першогощеплення) та діти в періодпісляпершоївакцинації (до формуванняімунноївідповіді) потребуютьособливоїуваги.
За перших ознак сильного кашлю та апное у немовлятсліднегайнозвернутися до лікаря.
З часом кашель стаєрідшим, напади слабшають, але періододужанняможетривативід 2 до 6 місяців.
Кому кашлюк становить особливунебезпеку
Немовлята й маленькідітинайбільшуразливі до розвиткуускладненьвідкашлюку, таких як пневмонія, судоми, апное (зупинкадихання), енцефалопатія (ураження головного мозку) і навіть смерть.
Старшідіти та доросліпереносятькашлюклегше, протезахворюваннязалишаєтьсявиснажливим.
Люди, яківже перенесли кашлюк, не набуваютьстійкогоімунітету, але наступнийвипадокхворобизазвичай проходить у легшійформі.
Профілактика
Вакцинація — єдинийнадійнийзахиствідкашлюку.
Як отриматибезоплатнещеплення
Щобвакцинуватидитинупротикашлюку, зверніться до педіатра, сімейноголікаряабо терапевта. Вакцина доступна в достатнійкількості в усіхрегіонахУкраїни.
Коли слідвакцинуватися?
Вакцинаціянемовлятпротикашлюкуздійснюється за такою схемою:
- Першадоза — 2 місяці;
- Другадоза— 4 місяці;
- Третядоза — 6 місяців;
- Четвертадоза — 18 місяців.
Щоробити, якщодитина пропустила щеплення?
Необхідноякнайшвидшенадолужитипропущеніщеплення. Зверніться до сімейноголікаря, якийрозробитьіндивідуальнийграфіквакцинації.
Вакцинаціявагітних для захистудитини
Щобзахиститиновонародженудитину в першітижніжиття, всімвагітнимжінкамрекомендуєтьсявакцинуватисяпротикашлюку, дифтерії та правця, незалежновід того, чибули вони щеплені в дитинстві.
Вакцинація проводиться під час кожноївагітності, починаючи з 16-го тижня.
Лікуваннякашлюку
Лікуванняспрямоване на запобіганняпоширеннюінфекції. Діти першого року життя, особливо невакциновані, завжди лікуються в стаціонарі. Важливопитидостатньоводи, харчуватисязбалансованоневеликимипорціями. Такожслідізолюватихворого, щобуникнутипередачіхвороби.
Докладнішепрокашлюк і вакцинаціюпротинього — https://tinyurl.com/3mukhb89
Довідково
З 1 серпня в Українітриваєкампанія з додатковоїімунізаціїпротикашлюку, дифтеріїтаправцядлятих, хтопропустивплановіщеплення у попередніроки.Всіщеплення за Національним календарем є безоплатними (https://tinyurl.com/293hw4se). Якщо не пам’ятаєте, чибуливакциновані, зверніться до сімейноголікаря, який складе індивідуальнийграфіквакцинації з урахуванняммінімальнихінтервалів.