8простих правил, як зберегти молодість мозку
ОТО,GETTYIMAG
Як і будь-якийскладниймеханізм, наш головниймозокпотребуєуваги і турботи, щоби й у зріломувіцівінпродовжувавдіяти так само активно і швидко, як в юні роки.
Що треба робити, щоби ваш мозок і в зрілому віці відмінно працював.
1. Не втрачайтевіри у своїздібності
Вам коли-небудьтраплялося, увійшовшивкімнату, одразу забути, навіщови, власне, сюдиприйшли?
Людина у віціможеприпустити, щоцеознака того, щоїїпам'ятьслабшає. Але такецілкомможестатися і з молодими.
Чому ж, коли йдеться про нашіздібності, ми з такою готовністюприпускаємонайгірше? Адженегативніприпущення, що не маютьпід собою реального підґрунтя, можутьврешті-решт і матеріалізуватися.
Щобицього не сталося, просто вірте у себе.
Досліджуючицепитанняпротягомостанньогодесятиліття, Дайна Турон з Університету штату ПівнічнаКароліна у США дійшлависновку, що з віком ми зазвичайвтрачаємовіру у власнірозумовіздібності, навітьякщоціздатностізбереглися в нас на цілкомвисокомурівні.
Тоді ми починаємоспиратися на різноманітні "милиці" - автонавігатор, записну книжку в мобільномутелефоні та інше.
Однак не піддаючисвіймозокрегулярнійперевірці, ми тим самим прискорюємойогорегрес.
Отже, якщо переступивши порігкімнати, ми справдізабуваємо, що нам у нійпотрібно, необхіднопочатитренуванняпам'ятіабозробититренінгбільшінтенсивним, ніжраніше.
2. Бережітьвуха
Якщопорушуєтьсязв'язокміжінтелектом і органами чуття, мозок неминуче страждає.
Частковавтрата слуху збільшуєнавантаження на увагу і зменшує число кориснихстимулів, якіпоступаютьззовні, призводячитим самим до скорочення "сіроїречовини".
Згідно з висновками одного дослідження, когнітивніздібностіможуть в результатіскоротитися на 24% протягом шести років. Незалежновідвікуважливоуникатиситуацій, якізношують слух.
Прослуховуваннягучної рок-музикипротягомлише 15 секунд на день достатньо для того, щобзашкодити слуху.
Та навітькористування феном для сушінняволоссячвертьгодини на день можезавдатишкодидрібнимклітинам, яківідповідають за прийомзвуківізнавколишнього простору.
Ну а якщовивважаєте, що слух у вас вжепорушений, зверніться до лікаря - проблему кращезавждивирішувати на ранніхстадіях.
3. Примушуйтесвіймозокпрацювати
Замість того, щобвитрачати час на вправи для мозкучирозгадуваннякросвордів (відякихвзагалікористінебагато), займітьсясерйознішою "гімнастикою" - грою на фортепіано, наприклад, абовивченняміноземноїмови.
І те, й друге активізуєцілу низку навичок, розвиваючипам'ять, увагу, моторику і сенсорнесприйняття.
Опануванняіноземноїмовиаботехнікигри на музичномуінструментінадаютьмозкугнучкість і еластичність, допомагаючийому не втратитицихвластивостей з роками.
В результатіпроведеногонещодавнодослідженняз'ясувалося, що у музикантіввірогідністьвиникненнястаречоїдеменції на 60% нижча, ніж у людей, які не грають на музичнихінструментах.
Іншедослідженнявстановило, щовивченняоднієїіноземноїмовивіддаляєнебезпекурозвиткухвороби Альцгеймера на п'ятьроків.
Музичнаабомовна практика принаймнідадуть вам можливістьвиявити і гіднооцінитисвоїздібності.
А якщовивважаєте, що у вас занадто складна робота для того, щобище ймовививчати, вам дужепощастило. Професії, якіпотребуютьвисокогоінтелектуальногонавантаження, тримаютьмозокутонусі.
Хочапіслявиходу на пенсіюпозитивнийефектзбережетьсянедовго.
4. Правильно харчуйтесь
Ожиріннязгубне, зокрема, й для головного мозку. Холестерин, якийнакопичується в артеріях, обмежує доступ крові до мозку. В результатіпорушеного кровотоку йому буде бракуватинеобхідної для нормальногофункціонуваннякількостіїжі і кисню.
До того ж нейронивкрайчутливідогормонів, щовиробляєшлунково-кишковий тракт, як-от інсулін.АВТОР ФОТО,UNSPLASH
Дієта, яка складаєтьсяпереважно з солодкої і висококалорійноїїжі, можепорушитиінсуліновусигналізацію, спровокувавшиланцюговуреакцію, яка в підсумкупризведе до утворення в судинахмозкуатеросклеротичнихбляшок.
Гарна новина полягає в тому, щопевніречовини, як-от жирнікислоти Омега-3, а такожвітаміни D і B12, гальмуютьстаріннямозку.
Цепояснює,чому у людей похилоговіку, якідотримуютьсясередземноморськоїдієти, когнітивнінавичкизберігаються на тому ж рівні, що й у людей на сім з половиною роківмолодших.
5. Не вживайте алкоголь
Безпечноїдози алкоголю не існує.
Люди, щозовсім не споживають алкоголь, мають на 22% меншішансирозвинути хворобу Альцгеймеру, ніжті, хто регулярно споживаєнадмірнукількість спиртного. Такірезультатиопублікували в журналіАмериканськоїмедичноїасоціації (JAMA).
6. Більшерухайтесь
Нам часто здається, щомозок не пов'язанийу першу чергу з м'язами. Однакнасправдіпідтриманнятіла в гарнійфізичнійформі є найкращим способомзберегтиздоровим й мозок.
Фізичнінавантаженнятіла не тількипокращуютьприпливкрові до мозку, а й сприяютьпідвищеннюкількостіпротеїнів, якістимулюютьзростання і розвитокнейронних мереж мозку.ОР ФОТО,UNSPLASH
Позитивнийефектвідрухувиявляєтьсяпротягомвсьогожиття.
Школярі, якіходять до школипішки, звичайнокращевчаться, а пенсіонери, що регулярно гуляють, демонструютьгострішупам'ять і вищийрівеньконцентраціїуваги.
Для мозковоїдіяльності є корисниминайрізноманітнішітілесні практики, від легких аеробних (кардіо) тренувань до силових занять і навітьбодібілдингу. Оберіть режим, якийнайкращевідповідаєвашомутеперішньомурівнюфізичноїпідготовки.
7. Дотримуйтесь режиму сну
Нормальний сон дужеважливийдляздоров’ямозку. Лягатиспатипотрібно до півночі і спати 7-8 годин. Доведено вченими, щостареченедоумствочастішерозвивалося у людей, які спали менше 6 годин на добу. Щоб сон бувздоровим, відмовтеся в ліжкувідгаджетів і телевізора. Спатикраще в провітреномуприміщенні і без світла.
8. Будьте оптимістами
Знаходьте причини посміхатисякожен день. Вчені довели, щоризикрозвиткустаречогонедоумствазначновище у тих, хтопесимістично ставиться до життя. Зустрічі з друзями, подорожі, активнийвідпочинок – все цесприятливовпливаєна роботу мозку.
Спілкування з друзями і родичами стимулює нас, надихає на експерименти, звільняє від стресів і депресії.
Дослідження, яке проводилосянещодавносередсімдесятирічних людей, показало дивовижнірезультати.ОР ФОТО,UNSPLASH
У найактивніших в соціальномуплані людей імовірністьзниженнякогнітивноїактивності у 12-річній перспективі на 70% менше, ніж у тих, хтоведезамкненийспосібжиття.
Пам'ять, увага, загальнашвидкістьобробкиданихмозком - все цетількивиграєвід живого людського контакту.
Вченістверджують, щоєдиногоуніверсальногозасобу для підтримкимозковоїактивності не існує.
Ті, кого роки, здається, тількиприкрашають, ведутьспосібжиття, якийпоєднуєзбалансованехарчування, фізичнуактивність і коло улюбленихдрузів.
І це рецепт не лишепідтримкимозку, але й щасливого та здорового життя.