ПІДТОПЛЕННЯ: ПРАВИЛА ХАРЧОВОЇ БЕЗПЕКИ
У зв’язку з сезоннимпідняттям води в річках є ризик ускладненнясанітарно-епідемічноїситуації у районах, якірозташовані в безпосереднійблизькостібіляводнихартерій.
Нагадуємо прості та важливі правила, яких слід дотримуватися під час паводків – аби убезпечити себе від хвороб, пов’язаних з наслідками підтоплень.
Отже – щоробити, щобубезпечитисявідінфікуваннянебезпечними хворобами чиотруєннянебезпечнимиречовинами на підтопленихтериторіях?
- Відмовтесявідвживання води з криниць та каптажів!
- Річкачикриниця у дворі – більше не є перевіренимиджерелами води. Як і водопровід, призначений для технічнихцілей.
- Використовуйте для приготуванняїжі, господарських та гігієнічних потреб тількибезпечну воду. Безпечноюможе бути бутильованаабопривізнапитна вода, чи та, що очищена спеціальнимизасобами.
- Кип’ятітьабодезінфікуйте в іншийспосіб воду, взяту для пиття, миттяфруктів, ягідчи посуду. Протепам’ятайте, кип’ятіння води і знезараженняїїспеціальнимизасобами (таблетками для очищення) не позбавляєїївідхімічногозабруднення.
- Особливо уважнопотрібноставитися до води, яку споживаютьдіти, або яка використовуються для приготуванняїжі і дотриманнягігієнидітей.
- Якщовимаєтеелектричну помпу або насос, якікачають воду зісвердловини, не наближайтесядонеї, покиїї не перевірятьелектрики – цедопоможеуникнутиураженняструмом.
- Відмовтесявідпродуктів, якібулипідтоплені водою (навітьвідконсервації).
- Піддавайтевсіпродуктитермічнійобробці (варіння, смаження, запікання).
- Ретельномийте руки з милом.
- Не вбирайтеся в одяг, якийбувзабрудненийпід час підтоплення, без попередньогопрання та дезінфекції.
Воду з колодязіввідповідно до методики доведетьсявідкачати, очиститистінивіднальоту, а дно від осаду та сміття, продезінфікувати. Післяцього треба заповнити резервуар і зновувідкачати воду. Користуватисяколодяземможналишепіслянаступногозаповнення та проведення лабораторного контролю води в ньому. До речі, процедуру очищенняпотрібнопроводити раз на рік.
Не використовуйте воду з природнихджерел, покиспеціалістицентрів контролю та профілактики хвороб не проведутьїїлабораторнетестування на вмістнебезпечнихречовин та збудників хвороб. Водночасможутьзнадобитисядовгостроковізапобіжні заходи (зокрема, повторнетестування), щобивпевнитися в безпеці води.
Пам’ятайте, якщовипомітили у себе чисвоїхблизькихознакиінфекційнихзахворюваньчиотруєння – терміновозверніться до лікаря!
Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».