Підлітки з 14 роківможутьсамостійнозвернутися до юристів по допомогу щодо скасування свого усиновлення
Діти з 14 років, якімаютьнамірскасуватисвоєусиновлення, можутьзвернутися по безоплатнуправничудопомогу.
Якщоусиновленнясуперечитьінтересамдитини, не забезпечуєїїсімейноговиховання, якщоміжусиновлювачем і дитиноюсклалисястосунки, якіроблятьнеможливимиїхнєспільнепроживання і виконанняусиновлювачемсвоїхбатьківськихобов'язків, такеусиновленняможнаскасуватирішенням суду.
Щоботриматибезоплатнуфаховудопомогу для розв’язанняцьогопитання, підліткиможутьсамостійнозвернутися до системи БПД. Юристидопоможутьскластипозовнузаявудо суду та забезпечатьпредставництвоінтересівдитини у суді.
Ранішеусиновленадитина будь-якоговіку могла скасуватиусиновлення, лишезвернувшись до бюро правничоїдопомоги через свого законного представника.
Наприклад, у 2022 році до одного з бюро правничоїдопомоги на Полтавщинізвернуласяшістнадцятирічна Ярослава, яка хотіласкасуватисвоєусиновлення, оскількивродинісклалисястосунки, якіробилиїхнєспільнепроживаннянеможливим та призводили до стражданьусіхчленівродини. Усиновителінеодноразовозверталисядоорганівнаціональноїполіції з приводу поведінкисвоєїдоньки.
Оскількисамостійноцезробитидівчина не мала права, під час наступноговізиту до бюро їїсупроводжувавзаконнийпредставник – усиновитель. Самевін в інтересахдитини подав звернення про надання безоплатноївторинноїправничоїдопомоги, щопередбачаласкладенняпроцесуальнихдокументів та здійсненняпредставництваінтересівдитини у судіпід час розглядуцивільноїсправи про скасуванняусиновлення.
Призначаючи адвоката дитині, центр з наданнябезоплатноївторинноїправничоїдопомогицим самим гарантував, щоїїінтереси та права будутьзахищені, адвокат допоможеїйпідготуватися до слухань у суді та допомагатимевисловитисвоїпобажання та думки перед судом. Скасуванняусиновленнямає бути в інтересах і на користьсамоїдитини.
У результатірозглядусправи суд зробиввисновок, що подальше спільнепроживання і виконанняусиновлювачамисвоїхбатьківськихобов’язківнеможливе, скасувавусиновлення та внісзміни до актовогозапису про народженнядівчини, виключившивідомості про усиновлювачів як батьківнеповнолітньої.
Отож, раніше, щобскасуватисвоєусиновлення, дитинідоводилосязалучати до цьогопроцесусвого законного представника, босамостійно вона не мала права подати заяву про наданняїйвторинноїправничоїдопомоги. А зараз діти, якимвиповнилося 14 років, зможутьцезробитисамостійно.
Приймаючирішення про скасуванняусиновлення, потрібнопам’ятати, що у цьомувипадку:
- припиняються на майбутнє права та обов'язки, щовиникли у зв'язку з усиновленнямміждитиною та усиновлювачем і його родичами;
- відновлюються права та обов'язкиміждитиною та її батьками, іншими родичами за походженням;
- дитинапередається за бажаннямбатьківабоіншихродичівїм, а якщоценеможливо, вона передаєтьсяпідопіку органу опіки та піклування.
- дитинамає право на збереженняпрізвища, імені та по батькові, які вона одержала у зв'язку з усиновленням. За бажаннямдитиниїйприсвоюєтьсяпрізвище, ім'я, по батькові, які вона мала до усиновлення.
Відповідно до Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про скасуванняусиновленнячивизнанняйогонедійсниммають: батьки, усиновлювач, опікун, піклувальник, орган опіки та піклування, прокурор, усиновленадитина, яка досягла 14 років.
Як дитинізвернутися до системи БПД
Отриматиправничудопомогуможна у найближчому бюро правничоїдопомоги: https://bit.ly/bpd_buro.
Або скористатися одним з дистанційнихсервісівсистеми:
- контактний центр системи БПД: 0 800 213 103 (дзвінкизістаціонарних та мобільнихтелефонівв межах Українибезкоштовні)
- зателефонувати з Telegram: https://t.me/+380677213103
- написати юристу в Telegram: https://t.me/LegalAidUkraineBot
МатеріалпідготовленийКоординаційним центром з наданняправовоїдопомоги.